Nevelj hálás gyermeket!

 

Elgondolkodtál-e már valaha azon, hogy a gyermek, akit nevelsz, hálás -e bármiért, ami az életében jelen van, vagy azért, amit a Te, az édesanyja, édesapja teszel érte, esetleg teljesen természetesnek veszi mindazt, ami körülötte van? 

Ráébredni a hála csodálatos erejére, érezni azt, megköszönni a létet, a szeretetet, a figyelmet, az ajándékokat, az együttlétet, az ételt, az egészséget, igazából mindent, ami természetesen van jelen az életükben, bizony, tudatosságot, tanulást, és ráébredést igényel, s ebben Te, a gyermek szülője tudsz legjobban segíteni neki. Az egyik legeslegfontosabb dolog, amit a gyermekedért tehetsz, ha megtanítod a hála érzésére, és kimutatására.

Kutatások bebizonyították, hogy azok az emberek, akik a hála gyakorlatát elsajátították, boldogabb életet élnek, egészségesebbek voltak, és tartalmasabb, gazdagabb baráti, munkatársi kapcsolatot alakítottak ki. Robert Emmons a California-Davis Egyetem pszichológus professora bebizonyította, hogy a hála, a mosolygás javítja a fizikai egészséget, nagyobb energiát, élesebb figyelmet, határozottságot ad, segít, hogy hatékonyabban valósítsuk meg a céljainkat.  Amikor kifejezi a háláját a gyermek, az agya pozitív irányban változik. Hatékonyabban tud tanulni, emlékezni.

Segíts gyermekednek ráébredni arra, hogy ami most van az életében, az egyáltalán nem természetes, s nem mindig, nem mindenkinek. Tanítsd meg, hogy legyen hálás azért, ami  megadatik neki itt és most. 

Jöjjön egy kis lista, a teljesség igénye nélkül, ami segíthet Neked, hogy a hála, az élet szeretetére tanítsd a gyermekedet:  

  • Mutass rá a kis dolgok fontos szerepére. Tanítsd meg hálásnak lenni azért , ami itt és most van jelen az életében. ” A jelen pillanat az egyetlen időpont, ami rendelkezésünkre áll, és ez a kapu az összes pillanatra. ” (Thích Nhát Hahn)
  • Kerítsetek sort a hála kifejezésére napi szinten, mindennap. Csináljatok rituálét abból, hogy a nap egy bizonyos időpontjában, pl. reggel felkelés után, vagy a lefekvés pillanatában számba veszitek, ami jó volt a napban, s amiért hálásak lehettek. 
  • Tanítsd meg neki, hogy mindig keresse meg a jót önmagában, s a világ dolgaiban. Ez a fajta gondolkodás segíteni fog neki, hogy másként lássa a világ dolgait, és eredményesebben tudjon reagálni azokra. Ekkor nem feltételenül oszlanak el a negatív érzései először. Viszont, amikor tudatosan tesz azért, hogy a rossz ellenére is hálát érezzen, bármiért is, akkor fel fogja ismeri a környezet negatív tulajdonságát, de dönthet úgy, hogy nem erre koncentrál, hanem a megoldásra. 
  • Figyelj arra, hogy mit néz a tabletten, a TV-ben, a telefonján, kikkel barátkozik, hiszen ezek az emberek,  dolgok jelentősen befolyásolják gondolatait, érzéseit és a világról alkotott elképzeléseit. 
  • Ha nincs semmi, amiért hálás lehet, akkor játszatok Hála játékot! Amikor nem érzi igaznak, valósnak a hálát, akkor viselkedjetek úgy, mintha valós lenne, s egy idő múlva az is lesz. 
  • Következetesen, apró lépésekben tegyetek lépéseket a hála irányába, s akkor eredményes lesz egy idő után. Tanítsd meg neki, hogy a hála választás kérdése, ahogy a hála kimutatása is. 
  • Nevessetek együtt naponta! A mosolygás, akár csak húsz másodpercig fenntartva, folyamatosan, megnöveli a boldogságszintet.
  • Tanítsd meg gyermekednek, hogy amit akar, az nem mindig az, amit majd kap. Tudasd vele, hogy nagyra értékeled a kérését, de sose várja el azt, hogy meg is kapja.
  • Bátorítsd őt, hogy hangosan is kimondja, mi az, ami tetszik neki az ajándékban, hogy felismerhesse az ajándék értékét saját maga számára is.
  • Tanítsd meg arra, hogy a tapasztalat, az élmény értékesebb, mint egy tárgy.
  • Szembesítsd a gyermeket olyan emberekkel, akiknek nehéz soruk van, hogy ő is értékelni tudja, amije van és tiszteljen egyúttal másokat is. Tanítsd meg arra, hogy képzelje magát mások helyzetébe.
  • Engedd, hogy résztvegyen a másoknak készített, vásárolt ajándékok, szívességek léterhozásában, és átadásában, hogy átélhesse az adás örömét is. 
  • Mutass példát, hiszen a gyermeked cselekedeteid által tanul a leghatékonyabban ! 

Ha bármi eszedbe jut még, amivel szívesen kiegészítenéd a listát, írd meg kérlek kommentben! 🙂

„Ha az egyetlen hálaima, amit az életedben mondasz, a „köszönöm”, az elég lesz. ” Eckhart Tolle

Szeretettel:   Balogh Andrea Beáta

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kettő × 3 =